Eric Carle został uznany i pokochany na całym świecie za swój niepowtarzalny styl zarówno przez dzieci jak i rodziców. Jest to starszy pan z całkiem sporym dorobkiem, chociaż w Polsce znany od niedawna. Swoją najpopularniejszą książkę : "Bardzo głodna gąsienica" wydał już w 1969 roku. Musicie przyznać, że na owe czasy była to szalenie innowacyjna i oryginalna książka. Mała zielona gąsieniczka skradła serca milionów dzieci , w tym także i moich. Książka została sprzedana w ponad 38 milionach egzemplarzy. Eric Carle zilustrował ponad siedemdziesiąt książek i do dzisiaj cieszą się one ogromną popularnością, a on sam wciąż jest aktywny zawodowo: prowadzi swojego bloga i ma fanpage na Facebooku.
Styl Erica Carle jest bardzo charakterystyczny i niepowtarzalny. Z daleka możemy rozpoznać jego książki. Zawdzięcza to w dużej mierze technice jaką stosuje przy wykonywaniu ilustracji. Jest to technika collage, który jest tworzony z ręcznie malowanego papieru, który wycina i nakleja. W ten sposób tworzy swoje bajecznie kolorowe ilustracje. Jednak sekret popularności jego książek leży nie tylko w pięknej grafice, ale również w wyjątkowym rozumieniu i poszanowaniu swoich odbiorców czyli dzieci.
Tematy jego książek pochodzą zazwyczaj z jego rozległej wiedzy i miłości do natury, a przecież większość małych dzieci kocha naturę i jej świat. Jego książki zawsze oferują dziecku możliwość uczenia się czegoś o otaczającym świecie. To jest właśnie ta jego troska o dzieci, o ich uczucia i ich dociekliwość, ich kreatywność i ich rozwój intelektualny. Jego świat opowiadań jest piękny, zabawny i stymulujący.
Zapewne wielu z was już ma i lubi jego książki - bo ich nie da się nie lubić, ale nie mogło na moim blogu zabraknąć tak wyjątkowego artysty jak Eric Carle, a może będzie kilka osób, które poznają go dopiero u mnie.
My jesteśmy posiadaczami tejże książki : "Bardzo głodna gąsienica", oraz bardzo fajnej gry dla dzieci w wieku od 3 lat.
Książka jest dostępna w wielu wersjach językowych.
Wersja angielska do kupienia na amazon
Wersja polska do kupienia w wydawnictwie Tatarak
Gra wciąż do kupienia na amazon
Oprócz książek jest wiele dostępnych na rynku gadżetów i rzeczy dla dzieci z bardzo głodną gąsienicą. Oto niektóre z nich.
Gadżety dostępne w The Carle Bookshop
w The Eric Carle Museum of Picture Book Art
Piękne drewniane domino do kupienia na amazon
(chyba się skusimy na nie :)
Gra memo dostępna tutaj
Karty do nawlekania dla najmłodszych.
Puzzle
Naklejki na ścianę.
Pościel
Pudło do przechowywania
Drewniana gąsienica na kółkach
Wszystkie te wyżej prezentowane przedmioty są do kupienia na amazonie.
Parasol do kupienia tutaj
To tyle o głodnej gąsienicy.
Poniżej przedstawiam wam wybrane książki Erica Carle. Wszystkie w angielskiej wersji językowej dostępne są na www.amazon.co.uk
Wiele z nich jest dostępna w Empiku, także w polskiej wersji językowej.
Na koniec dla tych , którzy mają niedosyt, bardzo sympatyczny film o Ericu Carle.
tego typu książki dla dzieci budzą nadzieję, że era wojowniczych żółwi ninja i "mangowych" księzniczek, które trącą kiczem nie zdominowała całkiem dziecięcego świata. Bardzo kreatywne obrazki :)
OdpowiedzUsuńznamy i my, bo w Niemczech to bardzo popularna postac, ta gasienica :)
OdpowiedzUsuńteraz planuje kupic o niej ksiazke podczas nastepnego pobytu w Polsce, tak zeby dzieci mialy zestaw dwujezyczny ;)
pozdrawiam,
Kwiecia
My tez nie mamy wersji polskiej, ale już chyba po polsku kupię moim dzieciom jakiś inny tyyuł. Szczerze powiem, że bardzo się zdziwiłam, jak zobaczyłam, że w Polsce zostało wydanych ostatnio tyle książek Carle'a.
UsuńGdzieś mi już przemknęła przed oczami ta gąsienica. ;) Mój synek ma 10 miesięcy i pomału powiększam jego biblioteczkę. Myślę, że na tą książkę jest jeszcze za mały. Mam rację? Dla dzieci w jakim wieku byś ja poleciła?
OdpowiedzUsuńMoje dzieci mają ją odkąd córka miała roczek a syn 3.5. Dla takiego maluszka bardzo interesująca była forma tej książki: że karteczki różnej wielkości, że owoce w różnych liczbach, że w każdym dziurka. Tekstowo to troszkę później. Myślę, że spokojnie możesz już ją kupić synkowi, szczególnie, że dzieci szybko rosną, a książeczka starczy na długo. Teraz mój 5 latek wciąż lubi tą książkę, a tekst jest stosunkowo prosty więc już sobie sam czyta :).
UsuńWpis zawiera bardzo ciekawe informacje
OdpowiedzUsuńBardzo interesujący wpis
OdpowiedzUsuń