Klasyka wiecznie żywa


 "Prosiaczek podszedł trochę bliżej, by zobaczyć, co Kłapouchy robi. Przed nim, na ziemi, leżały trzy patyki, w które kłapouchy się wpatrywał. (...)
- Czy wiesz co to jest?
- Nie- rzekł Prosiaczek.
- To jest A. 
- O- rzekł Prosiaczek.
- Nie O, tylko A- skarcił go Kłapouchy surowo.(...) słuchaj co ci powiem. Przychodzą tu rozmaici do tego Lasu i mówią: "To jest tylko Kłapouchy i to się nie liczy". Chodzą tu i tam i mówią " ha-ha", ale czy oni wiedzą cokolwiek o A? Nic nie wiedzą. Dla nich to są po prostu trzy patyki. Lecz dla Wykształconych, a więc nie dla rozmaitych Puchatków i Prosiaczków, jest to wielkie i wspaniałe A. Nie coś takiego, na co każdy może wleźć i połamać. "

  Wyszperałam na strychu bajkę mojego dzieciństwa : A.A. Milne "Chatka Puchatka". Wydanie : Nasza Księgarnia 1979. Lekko przyniszczona, ze starannie pokolorowanymi  ilustracjami - jeśli w przypadku kilkulatków możemy mówić o staranności. Razem z siostrą dokonałyśmy tego w wieku 6 może 7 lat? 

Niesamowite jest to, że ten mały miś łączy pokolenia, że jest wciąż aktualny i atrakcyjny dla dzieci, oczywiście w oryginalnej wersji, z pięknymi ilustracjami Ernesta H. Sheparda


Ktoś z was też miał to kultowe wydanie?
 I chociaż nowa wersja Disney'a opanowała rynek, na szczęście nie brakuje fajnych wydań nie tylko z oryginalnym tekstem ale też w wersjach okrojonych dla maluszków. 
Mamy kilka takich w naszej domowej dziecięcej bibliotece. 

 My mamy starą "Chatkę Puchatka" ale jeśli ktoś chciałby sobie dzisiaj kupić wersję z oryginalnymi ilustracjami jest na Polskim rynku kilka wydań. Niestety jak widzę nowe wydania zostały pokolorowane przez wydawcę. Na przykład :


A my musimy kupić "Kubusia Puchatka". Obie części dostępne są w wielu księgarniach internetowych. Np tu: Empik


Kubuś Puchatek zerka na moje dzieciaki także z obrazków, które udało mi się ostatnio nabyć okazyjnie. Nie są to oczywiście oryginały rysunków, ale reprodukcje, bardzo dobrze wydrukowane na dobrej jakości papierze .i jeszcze takie malutkie dwa obrazki mamy od dawna:


1 komentarz: