Lara Jones

Zawsze gdy biorę do ręki książkę dla dzieci patrzę najpierw na ilustracje. Powiecie, że w książce jednak tekst jest najważniejszy. Może i tak, ale nie na tym etapie. Będąc dzieckiem, które jeszcze nie umie czytać sięgamy po książkę i to ilustracje sprawiają, że wyobrażamy sobie co tam jest napisane  a nie jak jest później, że tekst sprawia, że tworzą nam się obrazy w wyobraźni. 
Tak było i też tym razem, kiedy wpadła mi w ręce książka "Old Mother Hubbard" z ilustracjami Lary Jones. Czytelne rysunki, fajna kreska i żywe kolory wystarczą aby zadowolić i mamę i dziecko a takie są właśnie ilustrację Lary Jones.

Jestem pewna, że większość waszych dzieci zna ją doskonale. To ona stworzyła serię książeczek "Poppy Cat" (marnie przetłumaczony polski tytuł to : "Kotka Pusia"), na podstawie których powstał film animowany o tym samym tytule. Inspiracją do stworzenia tej postaci był dla Lary jej kot z dzieciństwa o imieniu Jumpy, który był rudy i miał biały pyszczek. 

Chociaż stworzyła wiele książek dla dzieci najbardziej znana jest właśnie z " Poppy Cat" . Jej książki zostały wydane w 20 językach w ilości blisko 2 milionów egzemplarzy. Niestety nie udało mi się znaleźć ani jednej pozycji z ilustracjami Lary Jones wydanej w języku polskim. Może   to jakiś pomysł dla wydawców.
Książki Lary zdobyły wiele prestiżowych nagród, ale przede wszystkim po prostu podobają się dzieciom. Warto zatem sięgnąć może po wersję angielską. 
na amazon

 
Zabawne ilustracje, wesołe i pozytywne postacie Lary będą zapewne bawić nasze dzieci przez wiele pokoleń. Szkoda tylko, że żadna nowa książka już nie powstanie. Lara Jones zmarła marcu 2010 roku w wieku 34 lat na czerniaka złośliwego.*** 

5 komentarzy:

 1. Seria tych książeczek wydaje się być bardzo ciekawa. Na pewno się zaopatrzę jak Ignaś zacznie je przeglądać :) Pozdrawiamy i zapraszamy do siebie http://kaszka-z-mlekiem.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Swietna ta seria. Nie znalam jej wczesniej :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bajeczki animowane też są super. Sporo jest ich na You Tube.

  OdpowiedzUsuń
 4. Super się prezentują te książeczki :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja też zawsze patrzę na ilustrację. A dzieciaki na pewno bardziej interesują się obrazkami :)

  OdpowiedzUsuń